מרכז ידע

בדידות קשישים ומה שביניהם

מי מאיתנו לא חווה לפחות פעם בחייו תחושה של בדידות, לא "לבדות" אלא ממש בדידות?

מן תחושה כזו שמכרסמת את האיברים הפנימיים והנפשיים. תחושת הבדידות מכילה בתוכה כמיהה עזה שמישהו יתקשר איתך , שלמישהו יהיה איכפת ממך ובעיקר שמישהו באמת יקשיב לך.

בואו נעשה תרגיל קטן , עכשיו איפה שאתם נמצאים תעצמו את העיניים..

נסו לדמיין את התרחיש הבא : חורף, סערה, גשם, ברד.. קר מאוד…השמיים אפורים ואתם לבד.. הדבר היחיד שנמצא איתכם זאת התחושה הזו ש"מכרסמת" וגורמת לכם עצב נוראי.. מניחים שפתחתם את עינכם די מהר אולי כי התחושה שהרגשתם עשתה לכם במינימום צמרמורת ולרבים מכם עצב גדול מאוד..

אז תארו לעצמכם עכשיו שיש אנשים שחיים כך יום יומית – הקשישים

על פי מכון מאיירס-ג'וינט-ברוקדייל, שיעור הזקנים בישראל שמדווחים על בדידות עולה עם הגיל: 34% מבני +65 מדווחים על תחושות בדידות ואילו 42% מבני +75 .
הסיבות לבדידות הם רבות בגיל הזקנה, החל מאלמנות ואבדן אנשים קרובים ואו בעיות פיזיולוגיות שמונעות יציאה מהבית לפגישות חברתיות ולצערנו הרב קשישים לא מעטים אינם בקשר עם שאר בני המשפחה מסיבות רבות .
מחקרים שנעשו בנושא, מצביעים על כך שבדידות אינה מהווה רק רגש מכאיב אלא גורם המשפיע על היבטים פיסיולוגיים, פסיכולוגיים וקוגניטיביים. בעידן הנוכחי יודעים כולנו שישנו קשר הדוק בין גוף לנפש ולכן לא מפתיע לגלות שתחושת הבדידות הנפשית יכולה להזיק לבריאות עד למצב של תמותה

אנחנו בעמותה מניסיון רב דרך סיוע לאלפי קשישים , מבינים שישנה יעילות גדולה מאוד בחיבור בין הדור הצעיר של סטודנטים לבין קשישים שזקוקים לאדם נוסף בחייהם שיהיה שם בשביליהם.

החיבור, השיח והמערכת היחסים שנוצרת גורמת למשתנים רבים כמו בריאות/ שמחה/ מיומנויות רבות להשתפר ולגרום לקשיש.ה הבודדים שיפור ניכר במצבו הנפשי והעלאת המצב הערך העצמי
הם חלק מאיתנו..אל תשכחו ..כל אחד מאיתנו בסוף יוגדר גם כקשיש.ה ..
כשאתם פוגשים אותם , בין אם אקראית או מתוכנן תזכרו בתחושה שעטפה אתכם בתרגיל הדמיון הקצר שערכנו .. מצמרר נכון ?? אז פעם הבאה אל תשכחו לשאול אותם מה שלומם? והאם הם צריכים משהו??? מה איכפת לכם?? במקרה הגרוע בזבזתם דקה בחיים.. במקרה הטוב הצלתם מישהו .

 

 

 

 

 

דילוג לתוכן