דף הבית> חיבו"ק- חיבור בריאות וקהילה

לוגו חיבוק

"חיבו"ק- חיבור בריאות וקהילה"

הופכים את הטיפול בקהילה לקהילתי

הנגשת שירותים בקהילה לחולים כרונים בבתים, שכתוצאה ממחלתם ממעטים או אינם יכולים לצאת מהבית.

 

הקדמה

עולם הבריאות משתנה. האוכלוסייה מזדקנת, מטופלים חיים יותר שנים, מחלות סופניות הופכות כרוניות ומטופלים רבים משתחררים מאשפוז לביתם, כשהם עדיין זקוקים לטיפול ותמיכה. 

חולה שקיבל טיפול במהלך אשפוז בבית החולים שכלל ליווי ומעקב צמוד של צוות רפואי, תזונה מסודרת וחברה, נשלח להמשך טיפול בקהילה ובפועל הוא מתמודד לבד, במקרה הטוב עם משפחה תומכת, בכל הנדרש לו, הן מבחינת רפואית והן מבחינת הצרכים הרבים הנוספים.

 

הנחת היסוד

על ידי מענה רחב ומקיף, למטופלים הנמצאים בביתם, ניתן לשפר באופן משמעותי את איכות חייהם שלהם ושל ובני משפחתם (Caregivers), וייתכן גם את בריאותם. ישנם מאות יוזמות, עמותות, ארגונים ומתנדבים פרטיים שרוצים ונכונים לעזור, ישנם שירותים ציבוריים, מגזר עסקי שנרתם פעמים רבות, הרוצה לפעול למען הקהילה, ומנגד ישנם עשרות אלפי מטןפלים הנמצאים בבתיהם עם צרכים רבים ללא מענה, ושאינם מכירים את הארגונים השונים, איך ניתן לפנות אליהם, או גם אם מכירים אותם, לא פונים אליהם עקב חסם כזה או אחר. 

 

איך עובד הפרויקט?

סטודנטים למקצועות הבריאות (רפואה, סיעוד, עבודה סוציאלית, ריפוי בעיסוק, ופיזיותרפיה) לאחר הפניית אחיות במרפאות ראשוניות מגיעים אל בתיהם של מטופלים בביתם, עורכים תהליך של הכרות ומיפוי צרכים עם המטופל. לאחר השיחה, הסטודנט יוזם קשר עם מענים רלוונטיים בקהילה (רכז מתנדבים עירוני, ארגוני חברה אזרחית, אחריות תאגידית של חברה, וכמובן שירותים ציבוריים) ומחבר ומתאם בין אותו מענה לבין המטופל. לאחר תהליך של תיאום ויצירת הקשר בין המטופל למענים, הסטודנט מסיים  עם המטופל, ועובר אל המטופל הבא.

 

Win Win Win

הפרויקט בנוי בצורה כזו במטרה לייצר ערך עבור כל הגורמים השותפים. תחילה עבור המטופל ובני המשפחה אשר יקבלו מענה לצרכים קיימים ויצמצמו את הקשיים העולים מההתמודדות בבית ומהעול והנטל על בני המשפחה המלווים. בנוסף חיבור לסטודנטים הלומדים את מקצועות הבריאות והטיפול שיעשו את הפעילות כתמורה למלגה ונקודות זכות, דרך פעילות זו הם יכירו את המורכבות של טיפול בקהילה בצורה מעמיקה ויצאו לשטח עם הסתכלות רחבה יותר כאנשי מקצוע. גורם נוסף הוא הארגונים אליהם הסטודנטים יפנו- ע"י הפנייה פרויקט חיבו"ק למעשה יעזור לאותם ארגונים להגיע אל קהל היעד שלהם. גורם אחרון הוא קופות החולים והמדינה, ע"י החיבור של הסטודנטים, ושיפור איכות חייהם של המטופלים, יפחת העומס על קופות החולים ובתי החולים, ובכך המערכת תוכל לתת מענה איכותי ומקצועי יותר למטופלים הזקוקים לטיפול.

 

 

אוכלוסיית היעד

חולים במחלות כרוניות שלאור מחלתם ממעטים או לא יכולים לצאת מביתם. מדובר בעיקר באוכלוסייה בגיל השלישי במצב סוציו אקונומי נמוך ועם יכולות נמוכות למצות זכויות ולייצר התנהלות מיטבית. כחלק ממטרות העמותה, נרצה להתמקד באזורי פריפריה חברתית וגיאוגרפית.

 

 

מטרות הפרויקט

 

מטרות העל של הפרויקט הן:

  • שיפור איכות החיים של המטופל ובני משפחתו וניהול המחלה
  • צמצום אשפוזים חוזרים והחמרה במצב הרפואי
  • הפחתת העומס על מערכת הבריאות
  • הגברת היענות והיצמדות לטיפול

 

מטרות לשלב ראשון של הפרויקט לאוכלוסיית היעד:

  • רתימת המטופלים דרך קופות החולים לקבלת השירות
  • יצירת חיבור של סטודנטים עם אוכלוסיית המטופלים
  • קבלת מענה לצרכי המטופלים מהארגונים/עמותות בקהילה

 

With the encouragement and support of the metanel foundation

שותפים לדרך

נגישות